Salibandyn juniorijoukkueet kaudella 2021-2022

13.4.2021 07:18

Jäppärän salibandypuolella aloitettiin jo tulevaan kauteen 2021-2022 valmistautuminen. Luvassa on uusia joukkueita, uusia ikäryhmiä, uusia valmentajia ja toiminnan laajenemista. Seuraan saadaan tulevalle kaudelle jopa kaksi uutta tyttöjen salibandyjoukkuetta. Toivottavasti joukkueet innostavat tyttöjä entistä enemmän mukaan toimintaan.

Harjoitusolosuhteet paranevat merkittävästi kesällä valmistuvan liikuntahallin myötä, johon seura siirtää kaikki mahdolliset salibandyharjoitukset. Lisäksi kaudella 2021-2022 tullaan näkemään iso määrä junioreiden kotiturnauksia Järvelässä. Jokainen salibandyliiton alaisissa sarjoissa pelaava Jäppärän juniorijoukkue hakee liitolta kotiturnauksen järjestämisvastuuta. Tämä tarkoittaisi vähintään neljää tai viittä junioriturnausta. Tuon päälle voi lisätä vielä vähintään yhden miesten joukkueen järjestämän sarjaturnauksen. Uusi liikuntahalli mahdollistaa myös harjoituspelien ja -turnausten järjestämisen.

Kun yhdistetään Päijät-Hämeen parhaimmistoon kuuluvat harjoitusolosuhteet maakunnan halvimpiin kausimaksuihin, toivotaan tietenkin paljon motivoituneita pelaajia joukkueisiin. Vapaaehtoistyötä tekevillä valmentajilla, ohjaajilla ja taustahenkilöillä on suuri merkitys kaiken tämän mahdollistamiseksi.

Aloitetaan tulevan kauden joukkueiden läpikäynti nuorimmista vanhimpiin.

Perhesähly

Perhesähly jatkaa syksyllä normaaliin tapaan. Tämä ryhmä on ollut kuluvalla kaudella yksi eniten koronarajoituksista kärsineistä joukkueista. Riski toiminnan järjestämiseksi oli liian suuri. Syksyllä päästään toivottavasti jatkamaan taas normaalisti. Ryhmässä mukana olevat juniorit ovat tulevalla kaudella pääsääntöisesti 2016-2018 - syntyneitä. Perhesählyssä lapsia motivoidaan liikkumaan tekemällä harjoitteita yhdessä huoltajan tai muun läheisen aikuisen kanssa, kaikessa toiminnassa mennään lasten ehdoilla. Tarkoituksena on tarjota paljon virikkeitä liikuntaan ja perhesählyssä tehdään paljon muutakin kuin pelataan sählyä / salibandyä. Lapsille on tarjolla seuran puolesta suojalaseja ja mailoja treenien ajaksi käyttöön. Ilmoittautuminen: https://jappara.fi/ilmoittautuminen/perhesahly/

2015-2016

Seuraan perustetaan 15/16-syntyneiden ryhmä, joka on uusi "eskarisäbä". Tähän ryhmään sijoitetaan nuorimmat pelaajat nykyisestä eskarisäbästä ja todennäköisesti osa tämän kauden perhesählyn pelaajista. Ilmoittautuminen on jo käynnissä: https://jappara.fi/ilmoittautuminen/salibandy-2015-2016/. Esikoululaisille on tarkoitus pitää syksyllä myös toiminnan esittelypäiviä koululla yhteistyössä varhaiskasvatuksen kanssa. Myös tässä ryhmässä lapsille on tarjolla seuran puolesta suojalaseja ja mailoja treenien ajaksi käyttöön.

2013-2014 tytöt ja 2013-2014 pojat

Nykyisen eskarisäbän ja 2013-syntyneiden ryhmien perusteella muodostetaan ensi kaudelle seuraavat joukkueet: 2013/2014-tytöt ja 2013/2014-pojat. Näihin joukkueisiin sijoitetaan pääasiassa ko. syntymävuosien pelaajat, mutta taitotaso/motivaatio huomioidaan ja poikkeuksia voi tulla, myös uusia pelaajia otetaan mukaan. Molemmille joukkueille pyritään saamaan harjoitukset kahdesti viikossa, toinen vuoro on mahdollisesti pelivuoro. Molemmat joukkueet osallistuvat Päijät-Hämeen Lähiliigaan.

Ilmoittaudu mukaan:
Tytöt: https://jappara.fi/ilmoittautuminen/salibandy-2013-2014-tytot/
Pojat: https://jappara.fi/ilmoittautuminen/salibandy-2013-2014-pojat/

2011-2012 pojat

2011/2012- syntyneiden joukkue jatkaa myös tulevalla kaudella ja osallistuu Päijät-Hämeen Lähiliigaan. Pelaajilla on hyvä motivaatio ja innostus. Tämän kauden ainoasta sarjaturnauksesta saavutettiin todella positiivinen tulos ja pelaajat ovat tehneet innokkaasti myös kotitehtäviä kauden aikana. Harjoitukset kaksi kertaa viikossa. Joukkueeseen otetaan muutama vahvistus, voit ilmoittautua mukaan täältä: https://jappara.fi/ilmoittautuminen/salibandy-2012-2011/

2010-2011 tytöt

Saamme myös toisen uuden tyttöjen salibandyjoukkueen: 2010/2011 -syntyneet. Mukaan otetaan myös 2012-syntyneitä tyttöjä, mikäli motivaatiota löytyy. Tämä joukkue on tervetullut lisä ja innostaa toivottavasti enemmän tyttöjä lajin pariin! Ilmoittautuminen on jo käynnissä: https://jappara.fi/ilmoittautuminen/salibandy-2010-2011-tytot/

2005-2006 pojat

2005-2006 - syntyneiden joukkue jatkaa edelleen. Pelaajarunko on säilynyt useita vuosia lähes muuttumattomana, osa pelaajista on syntynyt vuosina 2008 tai 2007. Joukkue tekee yhteistyötä miesten salibandyjoukkueen kanssa ja hyvillä otteilla junnuilla on mahdollista nousta myös miesten joukkueen rinkiin. Muutamalle pelaajalle on vielä tilaa ja ilmoittautuminen avoinna: https://jappara.fi/ilmoittautuminen/salibandy-2006-2005/